fot. FIBA.COM fot. FIBA.COM

Trzy ostatnie sezony spędzone w rozgrywkach EuroCup Women, srebrny i brązowy medal w Energa Basket Lidze Kobiet doprowadziły nasz klub, w rankingu prowadzonym przez eurobasket.com, do 26 miejsca w Europie, na 421 drużyn z 45 krajów, grających w najwyższych klasach rozgrywkowych w swoich krajach.

 

Na pierwszym miejscu w rankingu niespodzianki nie ma. Trzynastokrotny mistrz Rosji, pięciokrotny mistrz EuroLeague Women i zdecydowanie najbogatsza drużyna w Europie - UMMC Jekaterynburg. Na drugim miejscu znalazło się tureckie Fenerbahce, a  podium zamyka hiszpańska Avenida. Najwyżej sklasyfikowanym polskim klubem jest Arka Gdynia (15. miejsce), a przed gorzowskim AZS-em jest jeszcze Artego Bydgoszcz (19. miejsce). W ramach ciekawostki, warto zauważyć, że w rankingu klubów męskich najlepszą polską drużyną jest Stelmet Zielona Góra (43. miejsce). 

 

- Ten ranking dobitnie pokazuje, że koszykówka kobiet jest bardzo popularną dyscypliną sportową, a polska liga jedną z 5-6 najlepszych w Europie. Nasz klub po kilku latach przerwy wrócił do gry o medale w EBLK oraz gry w europejskich pucharach. Jestem dumny, że Gorzów posiada drużynę liczącą się w Europie, w tak niezwykle popularnej grze zespołowej jaką jest koszykówka – powiedział trener Dariusz Maciejewski.- Jako ambitni ludzie pracujący w naszym klubie chcemy się ciągle rozwijać i budować jeszcze lepszą markę w Europie. W historii naszego klubu mamy już dwa występy w Euroleague i pięciokrotnie graliśmy w EuroCup. W nowym sezonie jeżeli wszystko dobrze pójdzie i przedłużymy umowy ze swoimi największymi sponsorami, kolejny raz wystartujemy w europejskich pucharach. Swoją dobrą grą będziemy promować nasze miasto i planujemy awansować do TOP 20 europejskich drużyn. Mam nadzieję, że za kilka lat w nowej hali zagramy w koszykarskiej lidze mistrzów (Euroleague) dodał wiceprezes klubu Michał Kugler.

FIBA Europe na kolejnym spotkaniu organizacyjnym ostatecznie zrezygnowała z pomysłu dokończenia zawieszonych rozgrywek Euroligi oraz EuroCup we wrześniu 2020. FIBA postanowiła zakończyć sezon pucharowy bez przyznania tytułów mistrzowskich. Zgodnie z regulaminem drużyny otrzymają punkty rankingowe. Jak będzie wyglądał nowy sezon europejskich pucharów?Podjęto decyzję. że rozgrywki mają ruszyć zgodnie z planem, czyli we wrześniu oraz w październiku z udziałem lub też bez udziału publiczności. Będą zachowane obostrzenia jakie będzie w danej chwili posiadał kraj z jakiego będzie konkretny zespół. W przypadku powrotu epidemii, gdy rozgrywki nie będą mogły ruszyć we wrześniu, zostaną automatycznie przeniesione na styczeń 2021 roku i zostanie zmieniony ich system rozgrywek. Losowania europejskich pucharów wstępnie ustalono na 17 i 18 sierpnia 2020.TOP 10
1.           UMMC (Russia) 195 punktów

2.           Fenerbahce (Turkey)      175 punktów

3.           Avenida (Spain) 160 punktów

4.           Lyon (France)    160   punktów

5.           Schio (Italy)       157  punktów

6.           Bourges (France)            155   punktów

7.           Dynamo K. (Russia)        148  punktów

8.           Valencia (Spain)              143  punktów

9.           Nadezhda O. (Russia)    142   punktów

10.         Gernika (Spain) 141  punktów

---                                     

15.         Arka Gdynia (Poland)     132 punktów

19.         Artego Bydgoszcz  (Poland)        128  punktów

26.         AZS AJP GORZÓW  (Poland)     115  punktów

 

 

Designed with by jakubskowronski.com