To był zdecydowanie jej mecz! Sandra Ygueravide poprowadziła Lointek Gernika Bizkaia do zwycięstwa w pierwszym meczu I rundy play-off EuroCup Women! Gorzowskie koszykarki przegrały w Hiszpanii 78:79, a rewanż już w środę 11 stycznia w Gorzowie!

Nasze koszykarki, które w fazie grupowej zajęły pierwsze miejsce w grupie C i w rankingu FIBA Europe zostały rozstawione z numerem 8 były blisko zwycięstwa w Kraju Basków. O sukcesie zespołu gospodarzy, zadecydowała postawa 38-letniej reprezentantki Hiszpanii Sandry Ygueravide, byłej zawodniczki Wisły Can-Pack Kraków, która zdobyła 29 punktów oraz rzut za trzy punkty Chorwatki Andrijany Citkovic na 10 sekund przed końcem czwartej kwarty.

Wcześniej walka była bardzo zacięta, oprócz początku spotkania, gdy zawodniczki Lointek prowadziły 17:8 i 22:13. Po 20 minutach było 41:37, a po trzech kwartach 63:59 dla ekipy Gerniki. W połowie czwartej kwarty podopieczne trenera Dariusza Maciejewskiego remisowały 68:68, a potem prowadziły nawet 78:74 po akcjach Alanny Smith i Chantel Horvat. Ostatnie słowo należało jednak do niesamowicie dysponowanej w środę Ygueravide, która nie tylko trafiała, ale miała również ważne akcje w defensywie. Koszykarki Lointek trafiły 14 z 28 rzutów za trzy punkty, w tym Ygueravide, aż siedem z dziewięciu takich rzutów, a gorzowianki tylko sześć z 16 prób. Nasz zespół wygrał natomiast walkę pod tablicami 34:29 i miał tylko dziewięć strat (rywalki 13), co dobrze prognozuje przed spotkaniem rewanżowym 11 stycznia w Gorzowie!

"Gorzów w tym sezonie ma bardzo mocny zespół, mają duże indywidualności w postaci Smith i Allen. Wiedziałyśmy, że spotkanie u nas jest bardzo ważne. Zwycięstwo zawsze cieszy, ale mamy najmniejszą z możliwych zaliczek przed rewanżem. Ciężkie spotkanie, dużo emocji, ale to dodaje nam wiary przed rewanżem w Polsce, że możemy tam wygrać. Z gry w Wiśle Kraków pamiętam, że to trudny teren i nigdy nie jest tam łatwo o zwycięstwo. Musimy jeszcze raz zagrać na 100% i walczyć o zwycięstwo, które da awans" - powiedziała Sandra Ygueravide.

"Spotkanie było na bardzo wysokim poziomie. Duża agresja obu zespołów, dużo walki, a przy takim stylu sędziowania ten meczy był zbliżony do piłki ręcznej, a nie koszykówki. Super atmosfera, komplet kibiców w Hiszpanii, którzy swoim żywiołowym dopingiem poprowadzili zespół do zwycięstwa. Przed rewanżem jest to korzystny dla nas wynik. W meczu w Gorzowie będziemy starali się wygrać, co da nam awans. Gernika jest bardzo dobrym zespołem, postawiła nam wysoko poprzeczkę. My takie spotkania chcemy grać, chce się zawsze wygrywać, ale zespół rozwija się grając z mocnymi rywalami. Przy takiej defensywie, blisko 160 punktów rzuconych, to świadczy, że oba zespoły mają duże indywidualności. Sandra Ygueravide zagrała kapitalne spotkanie. Pamiętamy ją z Wisły Kraków, ale w środowy wieczór zagrała kapitalnie. Prostowała rękę i trafiała za trzy, kiedy trzeba było to penetrowała pod kosz. Była bezbłędna, różne systemy defensywy z naszej strony, ale nie mogliśmy jej zatrzymać i to ona poprowadziła Hiszpanki do zwycięstwa" - powiedział trener Dariusz Maciejewski.

Lointek Gernika Bizkaia - InvestInTheWest Enea Gorzów 79:78 (22:16, 19:21, 22:22, 16:19)

Smith 23 (7zb), Horvat 17 (6zb), Senyurek 16 (11zb), Allen 12, Wadoux 3, Matkowska 3, Keller 2, Bazan 2

Najwięcej dla Lointek Gernika Bizkaia - Sandra Ygueravide 29, Gabija Meskonyte 11 i Andrijana Cvitkovic 9