Lindsay Allen na sezon 2023 w WNBA podpisała kontrakt z Minnesota Lynx! W tym sezonie EBLK Lindsay Allen w barwach PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów notuje średnio 14.3 punktu, 5.3 asysty i 2.9 zbiórki, a w rozgrywkach EuroCup Women 12.1 punktu i 6.8 asysty.

Lindsay Allen w drafcie do WNBA w 2017 roku została wybrana przez New York Liberty z 14 numerem. W najlepszej koszykarskiej lidze świata grała w Las Vegas Aces, Indiana Fever i Minnesota Lynx. Na swoim koncie na wicemistrzostwo WNBA w 2020 roku. W sezonie 2022 notowała średnio 6.7 punktu i 3.4 assyty.

W NCAA reprezentowała uczelnię Notre Dame i w trakcie czterech sezonów notowała średnio 8.9 punktu i 5.6 asysty. Wraz ze swoją uczelnią w NCAA uczestniczyła w turnieju Elite 8 turnieju NCAA (2014, 2015, 2017) i Sweet 16 turnieju NCAA (2014, 2015, 2016, 2017) oraz wywalczyła mistrzostwo turnieju konferencji Atlantic Coast (2014–2017). Indywidualnie została wybrana MVP turnieju NCAA Oklahoma City Regional (2015), MVP turnieju ACC (2017) oraz znalazła się w najlepszej piątce ACC (2016, 2017), WBCA All-Region (2016, 2017), NCAA All-Regional (2017). Wraz z reprezentacją USA w 2012 roku wywalczyła złoty medal mistrzostw Świata U17.

W Minnesota Lynx na sezon 2023 potwierdzono już podpisanie kontraktów z Bridget Carleton, Damiris Dantas, Nikolina Milić, Tiffany Mitchell, Natalie Achonwa, Napheesa Collier, Kayla McBride, Aerial Powers, Jessica Shepard oraz Lindsay Allen.

Czas na turniej finałowy LOTTO 3x3 Liga! Już 10 lutego we Wrocławiu w Centrum Handlowym Magnolia Park, odbędzie się turniej finałowy LOTTO 3x3 Liga. Zanim jednak odbędzie się turniej finałowy, to rozegrany zostanie drugi turniej kwalifikacyjny z udziałem siedmiu drużyn. Awans z niego uzyskają cztery drużyny.
 
LOTTO 3x3 Liga to nowe rozgrywki, które odbywają się w trakcie okienek reprezentacyjnych. W sezonie 2022/2023 w sumie będą dwa turnieje kwalifikacyjne oraz finał. Pierwszy turniej odbył się 26 listopada Centralnym Ośrodku Sportu we Władysławowie. Awans do turnieju finałowego wywalczyły SKK Polonii Warszawa, MKS Pruszków, Polski Cukier AZS UMCS Lublin i VBW Arka Gdynia.
 
 
W turnieju kwalifikacyjnym, który rozegranie zostanie również 10 lutego we Wrocławiu zagrają 1KS Ślęza Wrocław, BC Polkowice, Enea AZS Politechnika Poznań, Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń, PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów, Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz i Zagłębie Sosnowiec.
 
"Przed nami kolejne wielkie emocje związane z koszykówką 3x3, która ma w Polsce coraz więcej sympatyków. W turnieju finałowym oprócz nagród rzeczowych, nie zabraknie również tych finansowych. Bardzo cieszymy się, że finał pierwszego takiego wydarzenia na koszykarskiej mapie Polski, odbędzie się we Wrocławiu. LOTTO 3x3 Liga to duży projekt, który tworzymy razem z naszym partnerem, Totalizatorem Sportowym. Wspólnie wierzymy w potencjał tej odmiany koszykówki i liczymy na jej dalszy rozwój" - powiedział Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Związku Koszykówki.
 
Nagrodami w turnieju finałowym LOTTO 3x3 Liga są:
- I miejsce (30.000 złotych)
- II miejsce (20.000 złotych)
- III miejsce (10.000 złotych)
 
"Polska koszykówka jest dziś na topie - szczególnie jeśli chodzi o jej nową, olimpijską odmianę 3x3. Potwierdzają to niedawne międzynarodowe sukcesy naszych zawodników. Wspólnie z Polskim Związkiem Koszykówki podejmujemy działania, które jeszcze bardziej rozwiną tę dyscyplinę w Polsce i jednym z nich jest start zupełnie nowych rozgrywek LOTTO 3x3 Liga. Dla wszystkich fanów basketu oznacza to kolejną dawkę wielkich koszykarskich emocji, których nie możemy się doczekać" - skomentował Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego.
 
Każdy zespół Energa Basket Ligi Kobiet, wystawia swój skład jaki weźmie udział w LOTTO 3x3 Lidze. Musi się on składać z przynajmniej czterech zawodniczek z polskim obywatelstwem, powyżej 18 roku życia

W Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nominacji dla trenerów młodzieżowych reprezentacji Polski 5x5 oraz 3x3. W sezonie 2023 nominację otrzymało dwóch trenerów KS AZS AJP Gorzów - Robert Pieczyrak (trener główny kadry kobiet U18) i Janusz Kopaczewski (asystent trenera kadry kobiet U20).

- Cieszę się bardzo z otrzymanej nominacji i zaufania zarządu PZKosz. Wiem, że czeka nas dużo ciężkiej pracy z reprezentacją Polski U18, ale podchodzę do tego nowego wyzwania z dużym entuzjazmem. Będziemy walczyć, by godnie reprezentować biało-czerwone barwy na mistrzostwach Europy U18– powiedział Robert Pieczyrak.

 

W uroczystości wzięli udział: Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Związku Koszykówki, Grzegorz Bachański, Wiceprezes Polskiego Związku Koszykówki, Grzegorz Potęga, członek Zarządu PZKosz odpowiedzialny za koszykówkę męską 5x5, Bartłomiej Wojdak, członek Zarządu PZKosz odpowiedzialny za koszykówkę 3x3, Łukasz Zarzycki, członek Zarządu PZKosz odpowiedzialny za koszykówkę 5x5 żeńską, Julita Słowikowska, Dyrektor Biura PZKosz i Karol Gryko, Dyrektor Wydziału Sportowego Biura PZKosz.

 

- Cieszy to, że w kadrach młodzieżowych udało nam się połączyć doświadczenie z młodością. Głęboko wierzę, że nasi trenerzy kadr młodzieżowych udowodnią, że to były dobre wybory i wszystkie drużyny będą walczyły o najwyższe cele, do których zawsze dąży Polski Związek Koszykówki - mówi Radosław Piesiewicz

 

- W 2023 roku wszystkie nasze kadry młodzieżowe zagrają w dywizji A. Mam nadzieję, że za rok ten wynik uda się powtórzyć. Nasze wymagania i oczekiwania są jednak coraz większe. Zależy nam nie tylko na walce o utrzymanie, ale także rywalizację w ćwierćfinałach, a w dalszej perspektywie również o medale. Na ostatnim EuroBaskecie 2022 kadra seniorów udowodniła, że jesteśmy w stanie walczyć i wygrywać z najlepszymi. Teraz czas na naszą młodzież - dodaje Prezes PZKosz.

 

- Niewątpliwie niezwykle ważnym wydarzeniem dla nas będą organizowane w Lublinie mistrzostwa świata 3x3 do lat 23 kobiet oraz mężczyzn. Nasi panowie na tej imprezie będą bronić tytułu mistrzów świata. Można powiedzieć, że dziś dla seniorskich kadr 3x3 rozpoczyna się misja igrzyska olimpijskie Paryż 2024 - mówi Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiego Związku Koszykówki.

 

 

Jeszcze przed wręczeniem nominacji Karol Gryko przedstawił trenerom strukturę Wydziału Sportowego Biura PZKosz, omówił organizację pracy oraz zasady współpracy w 2023 roku. Zapoznał również uczestników spotkania z koordynatorami sportowymi pionów 5x5: Maciejem Gordonem (kadra kobiet) oraz Andrzejem Kierlewiczem (kadra mężczyzn). Poinformował również o zakończeniu wydawania licencji trenerskich w formie tradycyjnej, które od stycznia 2023 dostępne są jedynie w formie elektronicznej. 

 

Po krótkiej przerwie odbyła się część merytoryczna spotkania. W pierwszej część Karol Gryko przeprowadził krótkie szkolenie z zakresu komunikacji sztabów z Wydziałem Szkolenia PZKosz Ustalone zostały zasady przesyłania informacji dotyczących akcji szkoleniowych kadr.

 

W drugiej części uczestnicy spotkania podzieleni zostali na grupy i spotkali się z koordynatorami poszczególnych działów - Bartłomiejem Wojdakiem (koszykówka 3x3), Maciejem Gordonem (koszykówka kobiet) i Andrzejem Kierlewiczem (koszykówka mężczyzn). Była to ostatnia część spotkania.

 

Podczas wręczenia nominacji trenerskich każdy ze sztabów otrzymał od Prezesa PZKosz Biało-Czerwoną flagę. W 2023 roku nominacje otrzymało 93 trenerów i członków sztabu.

 

Kadry żeńskie

U20
Michał Snochowski, trener główny

Janusz Kopaczewski, asystent trenera
Elżbieta Nowak, asystent trenera
Maciej Siemieńczuk, trener przygotowania motorycznego
Mirosław Nosowicz, fizjoterapeuta

 

U18
Robert Pieczyrak, trener główny

Adam Kubaszczyk, asystent trenera
Monika Sibora, asystent trenera,
Dawid Zimny, trener przygotowania motorycznego,
Łukasz Kulikowiec, fizjoterapeuta

 

U16
Rafał Czyszpak, trener główny

Adam Muller, asystent trenera
Anna Chodera, asystent trenera
Marcin Starzak, trener przygotowania motorycznego,
Katarzyna Ciechanowska, fizjoterapeuta

 

U15
Maciej Brodziński, trener główny

Maksym Papacz, asystent trenera
Michał Sumara, asystent trenera
Krzysztof Pakólski, trener przygotowania motorycznego,
Katarzyna Artych, fizjoterapeuta

 

U14
Anna Talarczyk, trener główny

Filip Gryszko, asystent trenera
Robert Steciuk, asystent trenera
Agata Rafałowicz, trener przygotowania motorycznego,
Bartosz Kubiński, fizjoterapeuta

 

U13
Marek Lebiedziński, trener główny

Marcin Troszka, asystent trenera
Agata Grabowiecka, asystent trenera

 

 

Seniorki 3x3
Barłomiej Koziatek, trener główny

Julie McBride, trener asystent
Mirosław Cygan, trener przygotowania motorycznego
Zuzanna Wrzesień, fizjoterapeuta
Michał Wesołowski, fizjoterapeuta

 

U23 3x3
Edyta Koryzna, trener główny

Adrian Mroczek-Truskowski, trener asystent
Małgorzata Misiuk, trener przygotowania motorycznego
Michał Mikusiak, fizjoterapeuta
Bartłomiej Biedroń, fizjoterapeuta

 

U18 3x3
Włodzimierz Augustynowicz, trener główny

Anna Wielebnowska, trener asystent
Patryk Dęmbowski, trener przygotowania motorycznego
Katarzyna Pijarowska, fizjoterapeuta
Kalina Pietrzak, fizjoterapeuta

 

U17 3x3
Anna Wielebnowska, trener główny

Włodzimierz Augustynowicz, trener asystent
Patryk Dęmbowski, trener przygotowania motorycznego
Katarzyna Pijarowska, fizjoterapeuta
Kalina Pietrzak, fizjoterapeuta

Już w ten weekend turniej półfinałowy mistrzostw Polski U19 w Gorzowie! Czeka nas weekend pełen emocji! Trzymamy kciuki za młode gorzowianki i zapraszamy do kibicowania. 

PIĄTEK (27-01-2023)
15:45 GTK Gdynia - Widzew Łódź
18:00 Enea AZS AJP Gorzów - Wisła CanPack Kraków

TRANSMISJA SPOTKANIA

SOBOTA (28-01-2023)
13:00 Widzew Łódź - Wisła CanPack Kraków
15:15 Enea AZS AJP Gorzów - GTK Gdynia

TRANSMISJA SPOTKANIA

NIEDZIELA (29-01-2023)
11:30 Wisła CanPack Kraków - GTK Gdynia
13:45 Enea AZS AJP Gorzów - Widzew Łódź

TRANSMISJA SPOTKANIA

 

Awans do turnieju finałowego mistrzostw Polski U19 uzyskają dwa najlepsze zespoły. W drugim turnieju półfinałowym zagrają UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki, MKK Basket 25 Bydgoszcz, RMKS Rybnik i Bogdanka AZS UMCS Lublin. wans do najlepszej ósemki w Polsce mają też zapewniony uczestnicy turnieju finałowego Młodzieżowego Pucharu Polski w Poznaniu. Zagrają tam MUKS Poznań, Enea AZS Szkoła Gortata Poznań, UKS Trójka Żyrardów, Szkoła Gortata Politechnika Gdańska.

Z Pierwszym Wiceprezesem KS AZS AJP Gorzów Michałem Kuglerem rozmawialiśmy aktualnym sezonie, zwycięstwach w Energa Basket Lidze Kobiet i EuroCup Women, projekcie Rodzina Sponsorów i dalszych perspektywach rozwoju klubu związanych z budową nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.  Zapraszamy do lektury!Trwa nasz bardzo dobry sezon w EBLK, tylko jedna porażka w Polkowicach. Można powiedzieć, że jest to drużyna, która w tym roku rozbudziła apetyty kibiców na duże granie i walkę o medale?

Tak, to prawda. Sztab szkoleniowy wykonał wspaniałą pracę, rekomendując zarządowi do podpisania kontrakty z takimi zawodniczkami. Widać, że jest to zespół, który chce grać ze sobą, zespół, który się świetnie rozumie i pokazuje to na parkiecie. Cieszą te wyniki. Bardzo cieszy serce tego zespołu, jakie ma do walki, ponieważ jak dobrze pamiętamy, kilka spotkań i przegrywaliśmy już 15-16 punktami, a doprowadziliśmy je do szczęśliwego końca.

Przed nami też mecz w TOP16 EuroCup Women z izraelską Ramlą. W europejskich pucharach też z dobrej strony promujemy Gorzów?

W tym sezonie mamy znakomite występy w europejskich pucharach i już jesteśmy w TOP 16, gdzie rywalizujemy z europejską elitą. W EuroCup jesteśmy jako Gorzów już uznaną marką. AZS to klub naprawdę ścisłej czołówki europejskiej i cieszy to, że gorzowski kibic, tak bardzo zakochany w koszykówce, ma taki zespół, który przysparza dużo radości. Jesteśmy tu gdzie nasze miejsce, a sport to najlepsza promocja, a w Gorzowie tylko nasz klub gra w europejskich pucharach i osiąga tam sukcesy.

Pełna hala kibiców i obecne wyniki znakomite wyniki sportowe zespołu — to chyba cieszy, bo ta nowo budowana hala będzie miała się kim zapełnić?

Tak, to bardzo cieszy. Jak wiadomo, jesteśmy największym klubem koszykarskim w Polsce, ponad 530 zawodniczek i myślę, że jak wszyscy nasi kibice, rodziny naszych zawodniczek, znajomi, cała społeczność AZS usiądzie w nowej hali widowiskowo sportowej na Słowiance, to będziemy mieli naprawdę fajny doping i będzie nam się super grało. Oczywiście uwielbiamy naszą halę AJP, nasze gorzowskie piekiełko. Poziom seniorskiego zespołu i rozgrywki, w których gramy, zasługują, żeby grać w hali z prawdziwego zdarzenia. Taki nowoczesny obiekt jest już w Gdyni, w Zielonej Górze, taką halę otwierają też w Sosnowcu. Zespół pierwszoligowy i zespoły juniorek starszych i juniorek oczywiście zostaną w hali AJP i będą rozgrywały tam swoje mecze, a więc wszystkich naszych kibiców do naszej hali też będziemy mogli dalej zapraszać.

Czy w tych obecnie trudnych czasach polityczno-gospodarczych o tych nowych sponsorów jest trudno?

Jest trudno o sponsorów, natomiast sponsorzy są z nami, zostają, cały czas przedłużamy umowy sponsorskie. Poszukujemy nowych firm, nowe firmy też same się do nas zgłaszają. To nas bardzo cieszy. Dzięki temu pokazujemy, że idziemy w dobrą stronę. My chcemy każdego sponsora super obsłużyć, pozwolić mu rozwinąć prestiż marki swojej firmy, rozwinąć swoją firmę, wzbogacić się o kontakty biznesowe. Tak działamy, żeby wszyscy czuli się dobrze. Taka jest nasza Rodzina Sponsorów i słowo rodzina nie jest przypadkowe. Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z Zachodnią Izbą Przemysłowo-Handlową, której Prezesem jest Pan Jerzy Korolewicz. Dzięki tej współpracy pozyskaliśmy nowych partnerów, a wśród nich lidera sektora energii odnawialnych firmę EDF Renewables. Na tej nowej hali będziemy mogli zapewnić nie tylko kibicom, ale także sponsorom wygodne i komfortowe miejsca do oglądania widowiska sportowego z najwyższej półki. Jesteśmy bardzo dużą platformą biznesową, rodziną, bo tak się nazywamy rodzina sponsorów AZS. Wszystkich serdecznie do nas zapraszamy, bo u nas są osoby, które chcą razem działać, chcą razem współpracować, dobrze się czują w swoim towarzystwie na spotkaniach biznesowych, które organizujemy i chcą wspierać rozwój gorzowskiego basketu.

Sezon pełen sportowych sukcesów to chyba taki magnes dla sponsorów, których zdecydowanie łatwiej jest pozyskać przy bardzo dobrach wynikach zespołu?

Na pewno jak zespół wygrywa, jak notujemy serię zwycięstw, jak dobrze się prezentujemy na europejskich parkietach, to na pewno jest to taki handicap, żeby z tym sponsorem rozmawiać. Możemy pokazać, że naprawdę te pieniądze, które dla nas dają, czy w formie sponsoringu, czy w formie barteru, my potrafimy dobrze wykorzystać. Tak zawsze u nas w klubie było, że nigdy nie było gry ponad stan, zawsze była gra na to, na co nas stać. Zawsze pieniążki były tak wydawane, żeby nie robić długów i każdą złotówkę wydaną staramy się obejrzeć z każdej strony i dobrze wydać. Dla nas to inwestycja, a my przed wydaniem dobrze to planujemy, by osiągnąć jak najwyższa korzyść.

Są firmy, które zastanawiają się, czy zdecydować się na wsparcie koszykówki kobiet. Dlaczego dany sponsor ma wybrać gorzowski AZS?

Dlatego, że my rozwijamy młodzież. Program „Nauka, Sport, Przyszłość”, Akademickie Liceum Mistrzostwa Sportowego, gdzie chodzą zawodniczki naszego klubu. Mamy wszystkie grupy młodzieżowe, całą piramidę szkoleniową i dajemy dużo radości. Staramy się, żeby te składki, które płacą rodzice za treningi zawodniczek, były stosunkowo jak najmniejsze. Z tego, co się orientuję, nie są to wysokie stawki w skali kraju. Tak jest właśnie też dzięki wsparciu sponsorów. Czemu warto nas sponsorować? Dlatego, że my o każdego sponsora bardzo dbamy, pytamy, jakie ma potrzeby i staramy się je zrealizować. Nie obiecujemy czegoś, czego nie możemy spełnić i staramy się, że jak już ktoś wejdzie do tej naszej Rodziny Sponsorów, żeby z niej nie odchodził. My nie możemy sobie pozwolić na to, żeby tracić partnerów, sponsorów. Chcemy być dla nich takim troszeczkę przewodnikiem i po świecie sportu, i po tym świecie biznesowym.

Zbliża się decydująca faza sezonu EBLK. Rozbudziły się chyba trochę apetyty o złotym medalu, ale ostatni mecz w Polkowicach pokazał, że to nie będzie takie łatwe zadanie, jak się wszystkim wydaje?

Stąpam twardo po ziemi, idzie nam bardzo dobrze, ale to tylko sport. Chcę przypomnieć, że był taki sezon, gdy mieliśmy 23:0 i dopiero w ostatniej kolejce jednym punktem przegraliśmy u siebie z Wisłą Kraków. Wtedy jednak tego złotego medalu nie było. Cel postawiony przed sztabem szkoleniowym przez zarząd na początku sezonu się nie zmienia. Tym celem był awans do pierwszej czwórki, a każdy medal, który będzie zdobyty, będzie bardzo dużym sukcesem. Czy marzy mi się złoto? Tak, marzy mi się. Zawsze jak gram, zawsze chcę grać o to, żeby wygrać i żeby być na samym szczycie. Natomiast liczę bardzo na to, że piąty rok z rzędu będziemy w najlepszej czwórce w Polsce i liczę na to, że zdobędziemy medal. Jaki to będzie medal, zobaczymy w play-off!

Alanna Smith zgarnia kolejne wyróżnienia!

środa, 25 styczeń 2023 06:40

Alanna Smith po raz trzeci w sezonie została wybrana MVP kolejki Energa Basket Liga Kobiet! Koszykarka PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów znalazła się też w najlepszej piątce XV kolejki EBLK! 

Po raz dziewiąty w tym sezonie Alanna Smith znalazła się też w najlepszej piątce Energa Basket Liga Kobiet i po raz trzeci trafiło do niej MVP kolejki! W wygranym przez koszykarki PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów meczu z Polskie Przetwory KS Basket 25 Bydgoszcz 85:55, Alanna Smith zdobyła 35 punktów, miała 17 zbiórek (11 w ataku), 2 asysty, 2 bloki i 1 przechwyt, co łączenie dało EVAL 45 w niespełna 25 minut gry! 

- To był doskonały występ Alanny Smith. Była wszędzie, zagrała 24 minuty, zdobyła 35 punktów, miała 17 zbiórek, z tego 11 w ataku. Jakby zagrała pod 40 minut, to pobiłaby wszystkie rekordy ligi. Była nie do zatrzymania, fruwała, grała szybki atak najlepiej z naszego zespołu, dobijała, była skoncentrowana i doskonale mentalnie nastawiona. Może chciała poprawić swoje statystyki, ale chciała pokazać kibicom w hali, że warto przychodzić na nasze mecze, bo można oglądać widowiskowe akcje, a takimi są jej zagrania od kosza do kosza, a to mało spotykane u wysokich zawodniczek - powiedział trener Dariusz Maciejewski. 


W najlepszej piątce XV tygodnia EBLK znalazły się Andreona Keys z SKK Polonia Warszawa, Alanna Smith z PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów, Anna Jakubiuk i Stephanie Jones z 1KS Ślęza Wrocław oraz Maya Dodson z Enea AZS Politechnika Poznań.PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - Basket 25 Bydgoszcz 85:55 (GALERIA)

Strona 1 z 123

Designed with by jakubskowronski.com