Zawodniczki ENEA AZS AJP Gorzów po obozie w Szklarskiej Porębie wznowiły już treningi koszykarskie w gorzowskiej hali. Na moment wrócimy jeszcze do okresu wakacyjnego i podsumujemy występy naszych koszykarek w finałach młodzieżowych mistrzostw Europy.

Reprezentacja Polski U20 na siódmym miejscu zakończyła udział w mistrzostwach Europy dywizji A. W składzie kadry znalazły się trzy wychowanki AZS AJP Gorzów – Karolina Matkowska oraz Wiktoria Duchnowska i Olga Trzeciak, które w nadchodzącym sezonie zagrają w AZS-UMCS Lublin. Kadra prowadzona przez trenera Szewczyka zajęła w czeskim Klatovy siódme miejsce. - Samo utrzymanie się w dywizji A jest ciężkim wyzwaniem, a bycie w najlepszej ósemce Europy to już duży sukces. Jestem bardzo dumna, że byłam częścią tego zespołu. Może nie zawsze wszystko wychodziło po naszej myśli, ale drużyna nigdy się nie poddawała i zostawiała serce na boisku – oceniła turniej Karolina Matkowska

W całym turnieju Karolina Matkowska na parkiecie średnio spędziła 19 minut, notując 3 punkty, 2,3 zbiórki i 1,4 asysty. Olga Trzeciak grała średnio 17 minut – 1,7 punktu, 4,3 zbiórki i 0,4 asysty. Wiktoria Duchnowska na parkiecie średnio spędziła 10 minut i notowała 1 punkt, 0,4 zbiórki i 0,1 asysty.

faza grupowa Polska – Szwecja 58:30 (14:17, 16:2, 18:5, 10:6)
faza grupowa Czechy – Polska 64:41 (10:12, 19:7, 10:8, 25:14)
faza grupowa Rosja – Polska 65:43 (18:17, 19:11, 13:8, 15:7)
1/8 finału Holandia – Polska 48:59 (18:9, 4:14, 17:14, 9:22)
1/4 finału Belgia – Polska 72:54 (15:14, 11:12, 26:18, 20:10)
mecz o miejsca 5-8 Serbia – Polska 70:47 (17:12, 17:9, 21:10, 15:16)
mecz o 5. miejsce Węgry – Polska 50:51 (12:10, 11:13, 14:17, 13:11)

Reprezentacja Polski U18 zajęła 10. miejsce na mistrzostwach Europy, które były rozgrywane w Sarajewie. W składzie biało-czerwonych znalazła się Weronika Dudek. Drużyna miała apetyt powalczyć o najlepszą ósemkę w Europie, ale w walce o ćwierćfinał biało-czerwone musiały uznać wyższość Francji. Niepokonane w fazie grupowej trójkolorowe od początku kontrolowały przebieg meczu i pewnie wygrały 75:54. W decydującym o utrzymaniu meczu z Serbią na 50 sekund przed końcem był remis, ale w ostatnich sekundach więcej zimnej krwi zachowały biało-czerwone, które mogły się cieszyć z utrzymania. W całym turnieju Dudek na parkiecie spędziła średnio 4 minuty w każdym meczu, co przełożyło się średnio na 0,4 punktu, 1,2 zbiórki i 0,2 asysty.

- Cel minimum został osiągnięty, choć wiadomo, że czujemy niedosyt. Walczyłyśmy w każdym meczu, dawałyśmy z siebie wszystko co najlepsze. Skutkowało to dobrymi akcjami, lecz widocznie, w którejś części turnieju zabrakło trochę szczęścia. Mamy nadzieję, że za rok rocznikiem 2002 i młodszym osiągniemy lepszy wynik na mistrzostwach Europy – powiedziała Weronika Dudek

faza grupowa Polska – Litwa 54:69 (14:13, 15:17, 11:16, 14:23)
faza grupowa  Polska – Łotwa 84:89 (14:26, 18:14, 21:18, 23:18, OT 8:13 )
faza grupowa  Polska –  Bośnia i Hercegowina 87:86 (19:23, 16:18, 16:19, 20:11, OT 16:15)
1/8 finału Polska –  Francja 54:75 (15:23, 12:18, 13:8, 14:26)
mecz o miejsca 9-16  Polska – Serbia  71:67 (15:12, 19:18, 22:24, 15:13)
mecz o miejsca 9-12 Polska – Belgia 82:73 (21:19, 33:23, 12:13, 16:18)
mecz o 9. miejsce Polska – Białoruś 65:67 (15:16, 19:12, 8:19, 23:20)

Bez sukcesu zakończyły się dla biało-czerwonych mistrzostwa Europy U16. W decydującym meczu o utrzymaniu w dywizji A Polki przegrały z Danią 56:68. Pierwsze połowa spotkania była bardzo wyrównana, ale niestety po zmianie stron Dunki rzuciły 12 punktów z rzędu. Tej przewagi Polki w dalszej fazie meczu nie były już w stanie zniwelować i za rok zagrają w dywizji B. Podczas turnieju ME U16 asystentem trenera kadry był Radosław Duchnowski, a na parkiecie zobaczyliśmy trzy nasze koszykarki. W całym turnieju Maja Kozłowska na parkiecie spędziła średnio 20 minut, notując 5 punktów i 4,3 zbiórki. Martyna Kurkowiak grała średnio 13 minut –3,2 punktu i 3,7 zbiórki. Julita Michniewicz na parkiecie średnio spędziła 6 minut i notowała 1,2 punktu i 0,6 zbiórki.

- Przez dwa lata przygotowywałyśmy się do tych mistrzostw Europy. Niestety w turnieju w Skopje nie wszystko poszło po naszej myśli. Pomimo tego zrobiłyśmy duży postęp. W każdym meczu starałyśmy się wykonać zadania, które wyznaczył nam sztab trenerski. Szkoda tylko, że na parkiecie nie miałyśmy okazji, by zagrać naszą trójką z AZS-u. Byłyśmy przygotowane fizycznie i psychicznie, aby pomóc reprezentacji  - oceniła turniej Martyna Kurkowiak

faza grupowa Czechy - Polska 59:42 (14:9, 9:14, 23:9, 13:10)
faza grupowa Grecja - Polska 68:56 (17:20, 10:16, 15:16, 26:4)
faza grupowa Polska - Turcja 50:39 (11:10, 13:19, 15:6, 11:4)
1/8 finału Belgia - Polska 58:51 (16:12, 13:13, 12:19, 17:7)
mecz o miejsca 9-16 Finlandia - Polska 63:40 (10:6, 17:15, 16:3, 20:16)
mecz o miejsca 13-16 Polska – Szwecja 53:52 (17:12, 6:10, 18:10, 12:20)
mecz o 13. miejsce Polska - Dania 56:68 (11:14, 16:13, 13:21, 16:20)